עצות וטיפים

עשה זאת בעצמך

כמו כל דבר בחיים גם הבית דורש טיפול ותחזוקה שוטפת, ודווקא בימים של מיתון כלכלי אנחנו יכולים לקצץ בהוצאות בעלי המקצוע,
לערוך את התיקונים ולפתור את הבעיות השוטפות בעזרת עצת מומחים ומוצרים הקיימים בשוק.

ניסים מעוז, בעלי חברת מעוז המתמחה בפתרונות תחזוקה לבית, מביא מספר טיפים כיצד ניתן לשפץ, לתקן ולפתור בעצמנו בעיות בבית:

סתימות בכיור נוצרות הודות לחומרים שונים כגון :סבון, שמן, שאינם מתפרקים בקלות במים, ויורדים לצינורות הניקוז. בבתים ובייחוד בבתים ישנים, תדירות הופעתן עלולה להיות גבוהה יותר וכדאי ללמוד לטפל בהן לבד וללא עזרת בעל מקצוע, אלא אם כן המצב מחייב. לפני תחילת העבודה: יש להרחיק מכשירי חשמל מסביבת העבודה הרטובה.
בשלב ראשון ננסה להוציא את החומר הסותם בעזרת הומפה. נצמיד אותה לפתח הכיור, ניצור ואקום ונשלוף את הפומפה במשיכה. שיטה זו תעבוד רק במקרים בהם מקור הסתימה קרוב לחור הניקוז. אם הסתימה השתחררה, נוציא את גורם הסתימה ששחררנו ונשטוף את הכיור במים זורמים.

במידה והסתימה עיקשת נניח דלי מתחת לכיור ובעזרת היד או מפתח צינורות ננתק את הסיפון מהכיור. אל הסיפון מוצמדת גומיית אטם שעלולה ליפול בעת הפירוק. יש לשים לב לכך ולשמור את גומיית האטם. אם ישנה סתימה בין הסיפון לבין הכיור נעזר במברג וננתק את המסננת מהסיפון. לאחר הניתוק נעביר חוטר.אם הסתימה היא בצינור הראשי ננסה להשתמש בחוטר על מנת לפותחה. היה והפעולות שנקטנו לא הצליחו לפתור את הבעיה רצוי להשתמש בנוזל לפתיחת סתימות. לדוגמא נוזל אנזימטי לפתיחת סתימות של חברת HG ההולנדית, המבוסס על אנזימים טבעיים. הנוזל מעלים את שאריות המזון הסותמות, מטפל בריחות הרעים וגם ידידותי לסביבה.

לקראת הקיץ בעיית היונים חוזרת כיוון שהיונים מקננות על גגות ובסמוך למרזבים. קינון היונים מוביל למספר מפגעים: לכלוך, ריחות לא נעימים, העברת מחלות , וטפילים הניזונים מלשלשת היונים. כיום יש פתרונות מצוינים שמביאים להרחקת היונים מהבית. המוצרים להרחקת יונים צריכים להיות גמישים, קפיציים ובעלי הישרדות בכל תנאי מזג אויר לכן כדאי לבחור בחומרים מנירוסטה המתאפיינים בעמידות לאורך שנים וקפיציות מעולה. בכדי לפתוח את הבעיה ניתן לפעול במספר שיטות בהתאם למקום בו מקננות היונים:
רשת- היונים אוהבות להסתתר במסתורי כביסה, מחסנים, עליות גג ועוד. הפתרון לבעיה זו הינו חסימה בעזרת רשת יונים.
דוקרנים- פעולה נוספת היא הנחת מונעי קינון היוצרים וויברציות –נדנוד במגעם עם בעל הכנף כגון דוקרנים מפלסטיק, נירוסטה,פח המוצבים על אדן החלון או במקום מושבם של היונים. יש להשתמש בדוקרנים בגובה של 10 ס"מ לפחות וזאת כיוון שאורך רגלי היונה כ- 6 ס"מ ואנו רוצים למנוע קינון על הדוקרנים. אנטי-יון דוקרן עשוי פלסטיק הוא פיתוח פשוט ויעיל למניעת התופעה, מתאים להתקנה על מזגנים,מעקים, מסתורי כביסה, גגות ואדני חלון. הדוקרן ניתן להרכבה בכל צורה הנדסית, אינו מושפע משינויי אקלים ואינו דורש אחזקה.
ניתן גם להשתמש בספריי דבק שגורם ליונים אי נוחות בעת נחיתתן ולכן הן לא נשארות במקום.

כאשר אנחנו קודחים יש מספר טיפים שיכולים להפוך את הפעולה לקלה, נכונה, ומדויקת יותר.
כללי : לפני שאנחנו מתחילים את הפעולה יש לשים לב שאנו לא קודחים בסביבת שקע חשמלי או בכיס החלון ותמיד נקפיד לקדוח בזווית של 90 מעלות.
דיבלים – מומלץ להשתמש בדיבל ניילון אוניברסלי שמתאים לכל סוגי הקירות, מסוג UX או SX (לא לקירות גבס),שהם בעלי ראש מיוחד המונע בריחה פנימה וכנפיים המונעות סיבוב חופשי,כך נמנע מצב שהדיבל בורח לתוך הקיר או מסתובב "על ריק".
סוג המקדחה – חשוב להתאים את סוג המקדחה לסוג הקיר, מקדחה רוטטת מתאימה במיוחד לקירות בלוקים, איטונג, גבס, לבנים וכו`. באמצעות פטישון ניתן לקדוח בקירות בטון במהירות רבה וללא כל מאמץ.
כדאי למנוע פיזור של אבק בבית לוקחים קופסא ריקה של גבינה או מעדן חלב, ועושים חור במרכז התחתית. מחדירים את המקדח דרך החור, כשפתח הקופסא כלפי מעלה וקודחים האבק יתאסף בכלי ולא יכנס לעיניים או ילכלך.

לקראת פסח או כניסה לדירה חדשה נעים לרענן את קירות הבית אך כדי שהצביעה תעשה באופן מקצועי ולא נשאיר עדויות על הרצפה והמשקופים חשוב להקפיד על מספר פעולות .
לפני תחילת הצביעה יש להניח מסקינטייפ על שקעים, משקופים, מתגים ועוד. בנוסף יש להוציא ברגים מסמרים, או כל עצם המפריע לצביעה חלקה ורציפה ועל הרצפה לפזר עיתונים או יריעת ניילון.
לפני הצביעה עצמה חשוב לערוך קילוף לקירות מצבע ישן או מתקלף בעזרת שפכטל (חשוב בעיקר אם האזור היה חשוף לרטיבות). במידה ויש חללים , חורים בקיר נמלא את החללים בחומר מילוי יש כיום חומר מילוי קל של חברת קוואלוסה הספרדית החומר הוא בצבע לבן צח ,אינו מתכווץ ואינו שוקע והוא מצויין בכושר ההידבקות שלו !!לסיום נחליק את המילויים על ידי נייר זכוכית ובכדי לפרוש שכבת צבע אחידה נשתמש ברולר, במידת הצורך מומלץ לצבוע שכבה שניה למראה נקי וחלק.

הקיץ בפתח המזיקים בשטח

תחילת הקיץ ומזג האוויר שמתחמם מביא איתו מגוון בעלי-חיים מזיקים, שהופכים את השהות בבית לפחות נעימה הן מבחינה אסתטית והן בהיבט הבריאותי.
לחברת מעוז מגוון פתרונות לבעיות השונות:

לקראת הקיץ בעיית היונים חוזרת  כיוון שהיונים מקננות על גגות ובסמוך למרזבים. קינון היונים מוביל למספר מפגעים: לכלוך, ריחות לא נעימים, העברת מחלות , וטפילים הניזונים מלשלשת היונים. כיום יש פתרונות מצוינים שמביאים להרחקת היונים מהבית. המוצרים להרחקת יונים צריכים להיות גמישים, קפיציים ובעלי הישרדות בכל תנאי מזג אויר. חברת מעוז מציעה אנטי-יון דוקרן עשוי פלסטיק הוא פיתוח פשוט ויעיל למניעת התופעה, מתאים להתקנה על מזגנים,מעקים, מסתורי כביסה, גגות ואדני חלון. הדוקרן ניתן להרכבה בכל צורה הנדסית, אינו מושפע משינויי אקלים ואינו דורש אחזקה. 
ניתן גם להשתמש בספריי דבק שגורם ליונים אי נוחות בעת נחיתתן ולכן הן לא נשארות במקום.

חברת מעוז מציעה רשת דקורטיבית מפוליאסטר, המונעת כניסת יתושים, זבובים, פרפרים ומעופפים למינם אל הבית. הרשת החדשה מחליפה את הרשת האפורה והמוכרת שעשויה פיברגלס, ומשדרגת את מראה החלל בו היא משתלבת.
הרשת הדקורטיבית מגיעה בשני צבעים: פרחים ועיטורים ירוקים על רקע לבן,
ופרחים צבעוניים בגוונים שונים על רקע לבן.
רוחבה של הרשת 1 מטר או 1.20 מטר והיא מתאימה במיוחד לחדרי ילדים ליציאה לגינה,למטבח ולאמבטיה.

מלכודת זבובים שקופה, מוצר חדש הלוכד זבובים. המלכודת היא דף שקוף המושך אליו זבובים אותו מדביקים על החלון. ברגע המגע הזבוב נדבק למלכודת ונתפס. במוצר אין שימוש בחומרי הדברה, המוצר אינו מלכלך ואינו משאיר ריחות לא נעימים.

פס-מט מוצר חדשני פס נגד מקקים ונמלים החוסך את הצורך בריסוס רעיל. – ממה עשוי הפס? 
הפס מודבק בנתיב השהיה המשוער של המקקים לאורך הארונות במטבח, בחדרי האמבטיה ובמרפסות. 
הפס מכיל חומר אשר במגע עם המקק \נמלים קוטל אותם באופן מיידי ולכן אין צורך בריסוס רעיל שמותיר ריחות חזקים ולא נעימים בחלל הבית. 
12 יחידות – מה האורך של כל יחידה ?